Tak było
I POL'AND'ROCK FESTIVAL JUZ ZA

(XXIV PRZYSTANEK WOODSTOCK)
sitemap
Poprzedni temat «» Następny temat
Stan wojenny
Autor Wiadomość
FeSTeR  
Po co tyle piszesz ?
Thrash'em All


Wiek: 38
Dołączył: 21 Mar 2009
Posty: 1765
Skąd: Nakło nad Notecią
Wysłany: Nie 13 Gru, 2009   

[video]http://www.youtube.com/watch?v=IG4SbX26G60[/video]
 
 
dezaprobator  
Stara Gwardia

Wiek: 39
Dołączył: 08 Kwi 2008
Posty: 1832
Skąd: Sosnowiec
Wysłany: Nie 13 Gru, 2009   

No to już wyodrębniłem wątek.
Zakładam, że nieliczni z nas wtedy byli już na świecie a tym bardziej mało kto to pamięta.
Natomiast dobrze pamiętają nasi rodzice, media. Co wam przekazano, co sądzicie o stanie wojennym. Jaruzelski jest bohaterem czy odwrotnie ?
Tyle się o tym teraz podobno mówi (nie wiem nie ma mnie w domu całymi dniami), że i tutaj warto.
Proszę tylko o poważne długie z uzasadnieniem wypowiedzi.
Wypowiedzi krótkie bez uzasadnienia będę usuwał.
 
 
 
FeSTeR  
Po co tyle piszesz ?
Thrash'em All


Wiek: 38
Dołączył: 21 Mar 2009
Posty: 1765
Skąd: Nakło nad Notecią
Wysłany: Pon 14 Gru, 2009   

nie chciałem wyodrebniac tego watku ale skoro tak sie stało...
wrzucilem to bo chcialem przypomniec młodziezy (wprawdzie mnie na swiecie tez nie było jeszcze) ze takie cos sie stało i mam nadzieje ze dzieki naszym wspolnym staraniom juz sie wiecej nie wydarzy.
wprowadzenie stanu wojennego mialo na celu (oficjalnie) uspokojenie narodu w ciezkich czasach , gdzie znowu wprowadzona kartki na zywnosc i inne produkty. polacy byli niezadowoleni z tego stanu rzeczy i zaczeli robic strajki. Jaruzelsk obawiał sie (moim zdaniem) interwencji zbrojnej ZSRR.
Nieoficjalnie i ta wersje powinnismy uznac jako oficjalna wprowadzenie stanu wojennego mialo na celu stłamszenie ruchow zwiazkowych takich jak NSZZ Solidarnosc ktore mialy coraz wiecej "do powiedzenia".
Moim zadaniem wprowadzenie stanu wojennego było nie słuszne. Polacy jacy sa tacy sa ale w razie agresji radzieckiej stawilibysmy opor ktory w rezultacie przyczynil by sie do szybszego obalenie komunizmu. pamietajmy tez ze były to czasy zimnej wojny. swiat był podzielony zelazna kurtyna i mysle ze kraje Europy zachodniej jak i wielka "ameryka" pomogły by nam. tak wiec Jaruzelsi to nie zaden bohater ktory uchronił nas przed wojna domowa tylko zwykła szumowina ktora bała sie przeciwstawic ZSRR. ktore wcale nie było juz tak potezne jak np. w latach 50 czy 60-tych
 
 
Jumbo  
Fuck Yeah!


Wiek: 36
Dołączył: 06 Sie 2008
Posty: 1339
Skąd: Stettin
Wysłany: Pon 14 Gru, 2009   

Miałem się nie wypowiadać no ale....

FeSTeR napisał/a:
Jaruzelsk obawiał sie (moim zdaniem) interwencji zbrojnej ZSRR.


No i tu się z Tobą po części nie zgodzę. Jaruzelski od lat powtarza właśnie że obawiał się interwencji ze strony "wielkiego brata" i wkroczenia wojsk układu warszawskiego na teren PRL jak na Czechosłowację 1968 roku. No ale nie zapominajmy że na terenie całej Polski były już rozmieszczone wojska radzieckie różnego szczebla oraz przydatności bojowej. Także wystarczyło by że otrzymali by rozkaz i sami by wyszli na ulice Polskich miast. Sam osobiście rozmawiałem z żołnierzem WOP'istą (Wojska Ochrony Pogranicza) który akurat przed wprowadzeniem stanu wojennego służył na granicy PRL i NRD (DDR) i opowiadał o zmorzonych ćwiczeniach które przeprowadzały DD'erowskie wojska, polegały one na ćwiczeniu zdobywania Polskich placówek granicznych, Czyli mówiąc krótko CQB.

Ale do czego zmierzam, odnośnie tego całego "obawiania się". IPN (Moje wymarzone miejsce na pracę) dotarło do adiutanta dowódcy wojsk Układu Warszawskiego, sowieckiego marszałka Kulikowa. W których jasno można przeczytać że Jaruzelski wyraźnie prosi o pomoc w razie gdyby nie poradził sobie z rozruchami:

„Czy możemy liczyć na pomoc po linii wojskowej ze strony ZSRR [o dodatkowym wprowadzeniu wojsk]?”

Bardzo obawiał się co widać w tych notatkach (jak ktoś nie czytał to zapraszam do lektury)
o okręg Katowicki i Śląsk gdyż wtedy zamieszkiwały te obszary około 4 milionów ludzi a miał do dyspozycji tylko jedną jednostkę Obrony Przeciw Lotniczej. Notatki te w całości dopiero teraz wyszły na wierzch przy okazji filmu dokumentalnego "Gry Wojenne" Gdzie jest dużo o Płk. Kuklińskim, CIA w Polsce, Układzie Warszawskim, interwencji w Czechosłowacji oraz właśnie stanie wojennym czyli wszystko od początku. Notatki były już znane 10 lat temu ale oczywiście jak to bywa w takich przypadkach były nie kompletne.

Ci cali dygnitarze którzy właśnie występowali w tym filmie i dużo mówili potwierdzili to czego się mniejszość domyślała czyli że Jaruzelski jednak prosił o pomoc ZSRR (CCCP).
Oczywiście zawsze na to co Ruscy mówią trzeba brać poprawkę. Nie bronię Jaruzelskiego bo wierzę w to że prosił ale też nie wierze na ślepo Ruskim KGB'owcą. Jest jeszcze jedno w co jestem wstanie uwierzyć, potwierdził to nieoficjalnie bez podawania nazwisk Kiszczak, że Wałęsa jednak był Tajnym współpracownikiem Urzędu Bezpieczeństwa o pseudonimie "Bolek". Kiszczak powiedział że "mięliśmy tajnych współpracowników nawet na najwyższym szczeblu Solidarności, na samej górze".

Dobra miałem się nie wypowiadać a się trochę rozpisałem.



Jednego nie mogę zrozumieć w tym komuchu... Jak można być tak popierdolonym i jak można mieć tak wyprany mózg? Pochodził ze SZLACHECKIEJ rodziny, Rodzinę wywieźli mu na sybir i zamordowali Czerwoni a on im bezwzględnie służył i był oddany...
 
 
 
FeSTeR  
Po co tyle piszesz ?
Thrash'em All


Wiek: 38
Dołączył: 21 Mar 2009
Posty: 1765
Skąd: Nakło nad Notecią
Wysłany: Pon 14 Gru, 2009   

no nie widzialem niestety dokumentu "Gry Wojenne" mam nadzieje ze znajde gdzies na necie albo beda powtorki w tv. Wiesz Jumbo, cała moja wiedza dotychczas (z opowiadan a raczej dyskusji mojego dziadka ze swoim bratem, lub innych członków rodziny. oczywisci zasiegalem informacji z prasy, tv, ksiazek, internetu. ale najlepsza to taka podawa przez kogos kto sam to przezył)) opierała sie na fakcie ze Jaruzelski NIE CHCIAL interwencji ZSRR. ale skoro jest potwierdzenie od naocznych swiadkow to znaczy ze człowiek ten jeszcze bardziej stracił w moich oczach i powinien byc postawiony przed sadem. powinien tez zapasc wyrok skazujacy go, za swoisty zamach stanu. jaki to juz bedzie wyrok to niech sie zajmnie tym stosowna instancja. nie nam jest wydawac wyroki. my tylko mozemy oceniac...
 
 
Jumbo  
Fuck Yeah!


Wiek: 36
Dołączył: 06 Sie 2008
Posty: 1339
Skąd: Stettin
Wysłany: Pon 14 Gru, 2009   

Też opieram się na relacji naocznych świadków.

Tak się składa że mój Ojciec był prześladowany przez SB i wzięty za "wroga państwa socjalistycznego". Zawsze rozwala mnie powiedzenie że cały naród walczył o wolność i godność gdy wprowadzono stan wojenny.

Prawda jest zupełnie inna a zarazem smutna bo tak naprawdę zwykli ludzie o których się teraz mówi że to dzięki nim upadła komuna i wprowadzono demokrację i to oni walczyli w stanie wojennym po prostu nie istnieli. Dziwnie brzmi? Przykład:

październik 1981 Warszawa
około 250 osób broniących szkoły głównej pożarnictwa w Warszawie (był to strajk strażaków)
Pierwsza seria z armatki wodnej zostaje około 50'sięciu osób.
ZOMO przeprowadza słynny szturm ze śmigłowców na dach (może ktoś zdjęcia widział, potem było to nazwane poligonem przed wprowadzeniem stanu wojennego) otwierają od środka - do widzenia.

Przypominam - Warszawa około miliona mieszkańców.

Przykładów jest więcej i długo by tu wipisywać, nie mówię i nie neguję tu postawy nikogo ani nikogo nie wywyższam. Mówię tylko to po to aby obalić twierdzenie że "wszyscy walczyli". Oczywiście dużym zaangażowaniem wykazywali się górnicy którzy przeżyli totalne pacyfikacje kopalni i 9 z nich w kopalni "wujek" zginęło a 21 zostało rannych. Ale twierdzenie że wszyscy to przesada i przypisywanie innym czyichś zasług.
Ludzie tak naprawdę się tym nie przejmowali dla zwykłego zjadacza chleba ważne było to żeby miał pracę co zjeść i czasem coś kupić. Wiadomo był jakiś tam szok zaraz po wprowadzeniu ale to na pewno nie było tak jak opisuje to telewizja lub inne mas media.
 
 
 
FeSTeR  
Po co tyle piszesz ?
Thrash'em All


Wiek: 38
Dołączył: 21 Mar 2009
Posty: 1765
Skąd: Nakło nad Notecią
Wysłany: Pon 14 Gru, 2009   

a moge zaproponowac mała odskocznie od tematu?

wiekszosc ludzi nie ma ochoty sie wypowiadac o przeszłosci bo to "tylko historia"(sa w błedzie moim zdaniem)

a co wy zrobilibyscie na miejscu ludzi w '81.walczylibyscie o "swoje" czy stali z boku i komentowali?
 
 
Jumbo  
Fuck Yeah!


Wiek: 36
Dołączył: 06 Sie 2008
Posty: 1339
Skąd: Stettin
Wysłany: Pon 14 Gru, 2009   

Ja zawsze narzekam że nie urodziłem się za późno... Chyba dalsze rozwijanie wątku nie ma sensu a przekaz jest zrozumiały.
 
 
 
Simon  
Typowy spamer


Dołączył: 25 Lut 2009
Posty: 1106
Skąd: Katowice
Wysłany: Pon 14 Gru, 2009   

FeSTeR napisał/a:
mysle ze kraje Europy zachodniej jak i wielka "ameryka" pomogły by nam. [...]

tak samo jak pomagały w czasie wojen :mrgreen:
ale zgadzam się z twoją wypowiedzią(odnośnie stanu wojennego, nie pomocy ze strony ameryki), coś jest na rzeczy ;-)
 
 
Jumbo  
Fuck Yeah!


Wiek: 36
Dołączył: 06 Sie 2008
Posty: 1339
Skąd: Stettin
Wysłany: Pon 14 Gru, 2009   

FeSTeR napisał/a:

pamietajmy tez ze były to czasy zimnej wojny. swiat był podzielony zelazna kurtyna i mysle ze kraje Europy zachodniej jak i wielka "ameryka" pomogły by nam.


O masz tej wypowiedzi nie doczytałem.

No i tu się mylisz. Amerykanie a dokładnie CIA wiedziało o planach wprowadzenia stanu wojennego. Informacje na ten temat przekazywał płk. Kuklińskiego. Myślę z resztą że ta pomoc by i tak była bezsensowna, bo co tak naprawdę mogli zrobić? Gdyby pomogli i ostrzegli opozycję mogło by dość do nazwijmy to "wojny domowej" cześć wojska napewno opowiedziała by się po stronie opozycji ruscy by wyleźli z baz i wyjechali z każdej strony, Czechosłowacy odwdzięczyli by się nam za 1968 rok i by było bardzo ale to bardzo dużo ofiar. Ludzie sami rozkręcili by te rozruby gdyby tylko wiedzieli co się szykuje. Generalnie ludzie z którymi rozmawiałem z uczestnikami również z moim Ojcem zgodnie stwierdzili że gdyby tylko wiedzieli co się szykuje inaczej by to wszystko wyglądało, czyli którtko mówiąc - mordobicie.

Także śmiem twierdzić że dobrze się stało że nam nikt nie pomógł. Poza tym, Polska w przypadku wojny nuklearnej miała być polem bitwy między wschodem i zachodem, to przez polskę przetaczały by się wszystkie przemarsze oraz ataki atomowe. Ale to zupełnie inny temat.
 
 
 
FeSTeR  
Po co tyle piszesz ?
Thrash'em All


Wiek: 38
Dołączył: 21 Mar 2009
Posty: 1765
Skąd: Nakło nad Notecią
Wysłany: Wto 15 Gru, 2009   

no prosze pierdolona "hameryka" jak zwykle wie o wszystkim i jak zwykle ma wszystko w dupie... pozazdroscic :roll: myslisz ze w najgorszym scenariuszu uzyliby "nuków" powatpiewam. to było wzajemne straszenie. tak naprawde kazdy by sie bał ich uzyc. dlaczego? kazdy chciał rzadzic, ale jakby uzyto atomowek to nie było by czym rzadzic? ale własnie to na inny temat juz...

to co zamykasz ten?

Dobrze wiesz na co czekam :)

[ Dodano: Wto 15 Gru, 2009 ]
no wiem :)

http://www.eioba.pl/a116389/moj_13_grudnia i jeszcze porcja wspomnien zwykłych ludzi(tak dla upamietnienia ich trudnych chwil) warto przeczytac komentarze takze, bo tam tez jest pare ciekawych historii
 
 
Jumbo  
Fuck Yeah!


Wiek: 36
Dołączył: 06 Sie 2008
Posty: 1339
Skąd: Stettin
Wysłany: Pon 01 Lut, 2010   

Przed chwilą obejrzałem fajny reportaż na regionalnej u nas odnośnie tych rosyjskich baz co się u nas znajdowały i stanu wojennego. W Bornym Sulinowie (miasta którego nie było do 1992 roku ponieważ mieściła się tam radziecka baza wojskowa, magazyn broni nuklearnej, kto nie był niech żałuje miasto wygląda jak ze stalkera) i wokół stały już w lesie przygotowane do wymarszu kolumny wojsk radzieckich w razie potrzeby stłumienia nadmiernych zamieszek. Poza tym ludność miejscowa też wiedziała bo dowiedziała się od zwykłych żołnierzy co się święci.

[ Dodano: Pon 01 Lut, 2010 ]
20.20 TVP 1 (Simon 19.20 TVP Polonia :D)

Program o Jaruzelskim. Powiedzieli dopiero dziś na koniec wiadomości. Chyba po to aby jak najmniej ludzi wiedziało. Zdziwiło mnie że jest o 20.20 a nie o 23 ileś tam tak jak reszta programów publicystycznych. Oglądajcie.
 
 
 
FeSTeR  
Po co tyle piszesz ?
Thrash'em All


Wiek: 38
Dołączył: 21 Mar 2009
Posty: 1765
Skąd: Nakło nad Notecią
Wysłany: Pon 01 Lut, 2010   

Mówili o tym programie już dwa dni temu Jumbo :-P Ja tam nie mam zamiaru przegapic a kto zainteresowany przegapi to tu http://blogmedia24.pl/node/22754 sa wszystkie czesci
 
 
Jumbo  
Fuck Yeah!


Wiek: 36
Dołączył: 06 Sie 2008
Posty: 1339
Skąd: Stettin
Wysłany: Pon 01 Lut, 2010   

FeSTeR napisał/a:
Mówili o tym programie już dwa dni temu Jumbo :-P


A Jumbo na to niemożliwe... :shock:
 
 
 
FeSTeR  
Po co tyle piszesz ?
Thrash'em All


Wiek: 38
Dołączył: 21 Mar 2009
Posty: 1765
Skąd: Nakło nad Notecią
Wysłany: Pon 01 Lut, 2010   

A FeSTeR na to mozliwe, mozliwe :-)
Jumbo napisał/a:
Zdziwiło mnie że jest o 20.20 a nie o 23 ileś tam tak jak reszta programów publicystycznych.

a mnie zdziwiło ze nie puscili tego 13-tego grudnia
 
 
Jumbo  
Fuck Yeah!


Wiek: 36
Dołączył: 06 Sie 2008
Posty: 1339
Skąd: Stettin
Wysłany: Pon 01 Lut, 2010   

No ale gdyby to miało lecieć około 23ciej to mówili by o tym wcześniej jakiś tydzień temu. Dobra zaczyna się.
 
 
 
FeSTeR  
Po co tyle piszesz ?
Thrash'em All


Wiek: 38
Dołączył: 21 Mar 2009
Posty: 1765
Skąd: Nakło nad Notecią
Wysłany: Wto 02 Lut, 2010   

dokument obejrzałem. i po dokumencie wyryłem sobie jasną opinie o gen. Jaruzelskim.
Schody zrobiły sie po obejrzeniu pozniejszej debaty na temat tegoż dokumentu. Cholera oni bronili go tam, twierdząc, ze fakty przedstawione w filmie nie były do konca prawdziwe i główny "oskarżyciel" ten historyk co sie najwiecej praktycznie wypowiadał: Lech Kowalski, był pułkownikiem Ludowego Wojska do samego końca PRL-u. był podwładnym generała.
Schody to własnie to czy mozna ufać tym faktom. bo tak samo ilu jest historyków i biografów tak samo tyle jest historii i biografii.
Ja mysle, ze to wszystko prawda i dopiero teraz byli oficerowie zaczynają mówić o tym bo w koncu przestali sie bac. w filmie była o tym mowa ze nominacje oficerskie były dawane przez Jaruzelskiego do połowy lat 90-tych a moze i nawet na początku XXI wieku. Czyli miał duży wpływ na kształt kadry oficerskiej.
Osobną sprawa dotycząca tematu stanu wojennego jest list wysłany do generała z Moskwy mówiący o tym że ZSRR nie wtrąci się w ewentualny wybuch zamieszek lub nawet wojny domowej mającej na celu obalenie władz komunistycznych.
Znaczy to poprostu, że generał Jaruzelski sam nie chciał by "Solidarnosc" przejeła władze i dlatego zrobił to co zrobil.
Jednoznacznie była to zdrada ojczyzny i jako zdrajca winien byc sądzony
 
 
Jumbo  
Fuck Yeah!


Wiek: 36
Dołączył: 06 Sie 2008
Posty: 1339
Skąd: Stettin
Wysłany: Wto 02 Lut, 2010   

FeSTeR napisał/a:

Schody zrobiły sie po obejrzeniu pozniejszej debaty na temat tegoż dokumentu.


Żenada i jeszcze raz żenada. Ta "debata" prowadzona przez "publicystów" to było najgorsze dno jakie widziałem z debat. Żakowski w moich oczach i Mazowiecki zrobili z siebie kompletnych kretynów. Mazowiecki za twarde bronienie Jaruzela, a Żakowski nieznajomością specyfikacji wojska a usilne wypowiadanie swoich tez. No ale zawsze na temat wojska mają do powiedzenia Ci którzy tam nie byli i najmniejszego pojęcia nie mają. No ale Żakowski raz zaplusował. Mianowicie mówię tu o tym jak opowiadał o wywiadzie w programie prowadzonym przez Lisa, nie pamiętam już DOKŁADNIE o co tam chodziło ale poszło o to że Lis nie zaprzeczał a wręcz przytakiwał Generałowi w momencie gdy on mówił o grudniu '70. Po prostu dowalił mu to że jest pała i ma giętki kręgosłup, i dobrze bo miał rację.

A co w tym czasie leciało na TVP 2? Tomasz Lis na żywo - wywiad z "prezydentem" Tuskiem. Co ludzie oglądają? Tuska! dlaczego? "bo dla czemu nie startuje nasz wódz?" tak postawili na swoim, jak nie o później porze to tak aby jak najmniej ludzi widziało. Ale to już pomińmy fakty codzienne.

Wracając do dokumentu. Wierzę we wszystko co tam było powiedziane. Bo była to prawda i wszystko było bardzo spójne i było udokumentowane. Czyste przejrzyste fakty tak aby każdy mógł zrozumieć. Była pokazana jego spaczona mentalność, jego spaczone człowieczeństwo oraz zagubione wartości które powinien posiadać Oficer czyli Bóg Honor Ojczyzna. No ale... To się bardziej do Polski międzywojennej tyczy, bo co on mógł wiedzieć o tych wartościach jak to wszystko z Nadania Moskwy. TW. Wolski... skurwensyn...

Mam nadzieję że kiedyś zostaną te skurwensyny osądzone albo... albo mam nadzieję że pewnej wiosny na drzewach "zamiast liści będą wisieć komuniści..."

P.S. Mam nadzieję że jak zemrze czerwony pachołek to odmówią mu salwy Honorowej jak odmówili mojemu dziadkowi.

P.S. Fester połap muzę z tego dokumentu.
 
 
 
FeSTeR  
Po co tyle piszesz ?
Thrash'em All


Wiek: 38
Dołączył: 21 Mar 2009
Posty: 1765
Skąd: Nakło nad Notecią
Wysłany: Wto 02 Lut, 2010   

muzyka była moze nie genialna ale naprawde fajna. Nie wiem dlaczego ale pasowała.
co do salwy honorowej odnosnie dla gen. Jaruzelskiego. jak wystrzelą dla niego to uznam goscia który wydał rozkaz za takiego zdrajcę jak Jaruzelski
Jumbo napisał/a:
No ale Żakowski raz zaplusował.

to nie Żakowski tylko prowadzący tą debate powiedziąl ze nie chce zachoawc sie jak jego były kolega redakcyjny i nie bedzie przytakiwał generałowi.
 
 
Jumbo  
Fuck Yeah!


Wiek: 36
Dołączył: 06 Sie 2008
Posty: 1339
Skąd: Stettin
Wysłany: Wto 02 Lut, 2010   

A mi się zdaje że to Żakowski. No ale jak to nie on to w ogóle nie zaplusował. Aha, zdziwił mnie jeszcze tylko tek "publicysta" Faktu, coś miał może do powiedzenia ale podobnie jak Zaremba z Polska The Times był za mało "agresywny" i za mało się udzielał.
 
 
 
FeSTeR  
Po co tyle piszesz ?
Thrash'em All


Wiek: 38
Dołączył: 21 Mar 2009
Posty: 1765
Skąd: Nakło nad Notecią
Wysłany: Wto 02 Lut, 2010   

[video]http://www.youtube.com/watch?v=h7gIh80sXIE[/video]
a tu jabcy co to debata jest. reszta anologicznie jest na youtube

[ Dodano: Wto 02 Lut, 2010 ]
ten z Faktu to mnie w ogole zdziwil. zawsze Fakt uwazalem za bulwarowke bez ambicji a tu prosze wysłali odpowiednia osobe ktora miala cos do powiedzenia. chyba ze to inny Fakt. chociaz fakt byl za mało agresywny
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group