Tak było
I POL'AND'ROCK FESTIVAL JUZ ZA

(XXIV PRZYSTANEK WOODSTOCK)
sitemap
Poprzedni temat «» Następny temat
Przesunięty przez: dezaprobator
Czw 23 Kwi, 2009
Jesteśmy źli czy dobrzy z natury?
Autor Wiadomość
Jebanana^^,  
Rozkręca sie
No Pasaran

Wiek: 31
Dołączyła: 23 Sty 2009
Posty: 205
Skąd: Knurów
Wysłany: Nie 03 Sty, 2010   

Kredka napisał/a:
jest on super, ułożony, grzeczny ale wystarczą złe perfumy i rzuca się on do szyi człowieka.
nigdy nie wierzyłam, że jest to takie bez powodu... MUSIAŁO się coś wydarzyć, może poczuł się zagrożony, może ta osoba kiedyś coś złego mu zrobiła. Zwierzęta nie chcą być złe, one po prostu nie odróżniają dobra od zła, działają instynktownie.
 
 
 
Simon  
Typowy spamer


Dołączył: 25 Lut 2009
Posty: 1106
Skąd: Katowice
Wysłany: Nie 03 Sty, 2010   

Aras666 napisał/a:

my myślimy i tylko i wyłącznie tym różnimy się od zwierząt. Poza tym od dzieciństwa uczymy się dobrych zasad, które są sprzeczne z nasza naturą niszczycielstwa ;] rozejrzyj się po świecie, sprawdź historie... już jesteśmy mnie zwierzęcy, kiedyś było gorzej, za dość długi czas nasza natura niszczycielstwa zaniknie... o ile się nie wybijemy do tego czasu.

Co uważasz za zwierzęce ? Jeśli więź z naturą i poszanowanie dla życia i akceptacja swojego bytu w świecie natury to zgodzę się, jesteśmy coraz bardziej od tego odcięci.
Ludzie się nie zmienili, wbrew temu co uważano o plemionach sprzed 5 tys. lat p.n.e to byli oni bardzo ukulturalnieni, mieli swoją religię, kulturę, sztukę, muzykę, dali podwaliny pod wszystko co my dzisiaj posiadamy - ok, rozwinęliśmy to znacznie - ale oni to wymyślili! Kto był większym geniuszem ? Wynalazca koła ? Czy ten komu udało się te koło trochę bardziej wygładzić ?
 
 
Aras666  
Po co tyle piszesz ?
Always look on the bright side of life! :)


Dołączył: 18 Sty 2009
Posty: 1783
Skąd: Z nikąd
Wysłany: Nie 03 Sty, 2010   

co uważam? wojny, morderstwa, egzekucje, gwałty, molestowanie, złodziejstwo, zazdrość, pociąg seksualny itp itp ;] jedyne co nas wyróżnia od zwierząt to myślenie dzięki któremu wymyśliliśmy te piepszone koło ;]
 
 
Simon  
Typowy spamer


Dołączył: 25 Lut 2009
Posty: 1106
Skąd: Katowice
Wysłany: Nie 03 Sty, 2010   

Aras666 napisał/a:
co uważam? wojny, morderstwa, egzekucje, gwałty, molestowanie, złodziejstwo, zazdrość, pociąg seksualny itp itp ;]

Wojny ? wymysł ludzkości
Morderstwo ? Zależy co nazywasz morderstwem, jeśli bestialskie zamordowanie bez powodu - to my też to pośrednio stworzyliśmy, wśród zwierząt nie ma seryjnych morderców, mordujących dla uciechy, ciekawe dlaczego ?
Egzekucje - to również ludzie.
Gwałty, molestowanie, złodziejstwo, zazdrość - Jakoś nie widziałem problemu gwałtów i zazdrości u zwierzątek - zazdrość za to jest wybitnie naszym wymysłem, tylko naszym ludzkim, to myśmy stworzyli podział na lepszych i gorszych ludzi - tworząc poczucie niedoskonałości własnego Ja - przez co odczuwamy zazdrość
Pociąg seksualny - jedne z niewielu "zezwierzęceń" jakie nam zostało, jednak nie uważam, by tłumienie własnej seksualności było czymś dobrym.
Racja. Zaprzeczyłeś sam sobie.
Aras666 napisał/a:
jedyne co nas wyróżnia od zwierząt to myślenie dzięki któremu wymyśliliśmy te piepszone koło ;]

Co do tego to mam osobną teorie względem tego co mogło tak pobudzić naszą wyobraźnie(a dokładniej jakie jedzenie ;-) ) że zyskaliśmy moc kreatywnego myślenia, że przypisaliśmy znaczenie wyrazom(mora artykułowana) czy też wymyśliliśmy sztukę, muzykę etc.
 
 
Aras666  
Po co tyle piszesz ?
Always look on the bright side of life! :)


Dołączył: 18 Sty 2009
Posty: 1783
Skąd: Z nikąd
Wysłany: Nie 03 Sty, 2010   

pokaż mi gdzie bo nie widzę :]
 
 
Simon  
Typowy spamer


Dołączył: 25 Lut 2009
Posty: 1106
Skąd: Katowice
Wysłany: Nie 03 Sty, 2010   

Mówisz o ludzkim zezwierzęceniu, o tym, że stajemy się lepsi po czym jako przykłady zezwierzęcenia podajesz rzeczy wymyślone przez ludzi. Głównie przez kulturę dominacyjną.
 
 
Kredka  
Rozkręca sie
Die in Hell!


Wiek: 32
Dołączyła: 20 Lip 2009
Posty: 191
Skąd: Bytom
Wysłany: Nie 03 Sty, 2010   

Cytat:
Aras666: często się słyszy, że pies zagryza dziecko, mam na to wyjaśnienie :) pies całe życie jest pod opieką opiekunów... ale nagle pojawia się dziecko, pies zauważa, że zainteresowanie nim spada... i tutaj zaczyna się tragedia, bo w naturze wygrywa silniejszy. Dla mnie to jest wytłumaczenie, pies boi się, że zostanie wygnany ze stada, lub po prostu broni stada :)


mowilam o przypadku kiedy w domu była nastolatka i pies się z nią wychowywał, przyszla koleżanka nic mu nie zrobiła, zawsze było w porządku, szykowały się na imprezę i jeb po koleżance :3
a o tym ze pies jest zazdrosny to normalne, moja matka musiała się pozbyć swojego jamnika z domu kiedy się urodziłam, bo byl zazdrosny strasznie.
tresuje się zwierzęta i uczy tresuje się ludzi. w sumie to sama się już gubię ale czytając Wasze wypowiedzi jakoś pewnie dojdę do jakichś wniosków na koniec :3
 
 
 
Simon  
Typowy spamer


Dołączył: 25 Lut 2009
Posty: 1106
Skąd: Katowice
Wysłany: Nie 03 Sty, 2010   

Nie zapominajcie, że akurat psy przechodziły "ewolucję" razem z człowiekiem, zostały udomowione baaardzo dawno temu i strasznie się zmieniły od tamtej pory, to już nie do końca są dzikie zwierzęta żyjące w naturalnym środowisku ;-)
 
 
Aras666  
Po co tyle piszesz ?
Always look on the bright side of life! :)


Dołączył: 18 Sty 2009
Posty: 1783
Skąd: Z nikąd
Wysłany: Pon 04 Sty, 2010   

wojny - w tym wypadku jest to walka o dominacje w "stadzie" większość zwierząt walczy sama o dominację, jednak np. goryle czasami potrafią podzielić się na dwa stada, lub walczą z innym stadem o terytorium, prawie jak wojna, a są to nasi bliscy krewni.

morderstwa - jeśli ludzie zabijają dla zabawy, to zdarza się to bardzo rzadko, jednak w świecie przyrody są takie przypadki, mówię tutaj o wilkach, które dziesiątkują stada owiec i bydła tylko po to by młode wilki mogły w formie zabawy do wiedzieć się jak polować :) ludzie zabijają podczas napadów, walk gangów itd. to trochę mi przypomina walkę o władzę . Ludzie zaczynają czuć do takich ludzi respekt i strach, a nawet mają sporo pieniędzy. Zyskują wyższa pozycje w społeczeństwie (nie mówcie, że nie zyskuje bo wszyscy go potępiają, chodzi o wszyscy się boją takich ludzi, a samiec/samica dominująca wzbudza strach w stadzie), trochę podobnie jak u zwierząt.

egzekucje - to jednak morderstwo jak każde inne, ale zabijane przez "stado", anie rpzez jednego osobnika. Są stada które wypędzają inne zwierzę swojego gatunku zostawiając je na śmierć np. albinosy, lub lwy które przegrały walkę o dominacje w stadzie. U nas nie pasujesz do "stada" gdy np. nie uznajesz religii islamskiej! jesteś wtedy takim albinosem który nie pasuję do stada i ścinają ci łeb

gwałty/molestowanie - z tym się rozpędziłem, powstało to przez kulturę jaką
stworzyliśmy. Jednak to zdąża się przez nasz zwierzęcy popęd seksualny...

złodziejstwo - złodzieje chociażby jajek. Są węże które kradną jajka i już ci odpowiadam na "ale one to robią, żeby przetrwać". ludzie też często kradną, aby żyć w tym świecie, niespłacone kredyty, bieda... wszystko rusza do kradzieży, jest to walka o przetrwanie, lub tak jak pisałem wyżej o wyższy poziom w społeczeństwie (masz kasę to masz samochód, willę, imprezujesz i wszystkie laski są twoje) :)

zazdrość - opisywałem zazdrość u psów, gdy pojawia się dziecko :)

te instynkty i to, że myślimy logicznie sprawia, że jesteśmy NAJGORSZYM GATUNKIEM wśród zwierząt... czyli jesteśmy Źli... dziękuje za wysłuchanie
 
 
Simon  
Typowy spamer


Dołączył: 25 Lut 2009
Posty: 1106
Skąd: Katowice
Wysłany: Pon 04 Sty, 2010   

Aras666 napisał/a:
wojny - w tym wypadku jest to walka o dominacje w "stadzie" większość zwierząt walczy sama o dominację, jednak np. goryle czasami potrafią podzielić się na dwa stada, lub walczą z innym stadem o terytorium, prawie jak wojna, a są to nasi bliscy krewni.

Może z wojną się rozpędziłem, niech będzie, walki stad są naturalne, z taką różnicą, że walki stad nie powodują katastrof klimatycznych i nie zaburzają tak bardzo naturalnego stanu rzeczy, jednak w żadnej stadnej walce nie zginęło 2mln osobników danego gatunku.
Aras666 napisał/a:

morderstwa - jeśli ludzie zabijają dla zabawy, to zdarza się to bardzo rzadko, jednak w świecie przyrody są takie przypadki, mówię tutaj o wilkach, które dziesiątkują stada owiec i bydła tylko po to by młode wilki mogły w formie zabawy do wiedzieć się jak polować :) ludzie zabijają podczas napadów, walk gangów itd. to trochę mi przypomina walkę o władzę . Ludzie zaczynają czuć do takich ludzi respekt i strach, a nawet mają sporo pieniędzy. Zyskują wyższa pozycje w społeczeństwie (nie mówcie, że nie zyskuje bo wszyscy go potępiają, chodzi o wszyscy się boją takich ludzi, a samiec/samica dominująca wzbudza strach w stadzie), trochę podobnie jak u zwierząt.

Walki gangów to zupełnie coś innego, wilki muszą nauczyć młode osobniki jak przetrwać, poza tym zabijają inny gatunek, młode wilki nie polują na inne wilki, a na owce poza tym pieniądze to wymysł ludzi, to nie one są pożądane - a władza.
Aras666 napisał/a:

egzekucje - to jednak morderstwo jak każde inne, ale zabijane przez "stado", a nie przez jednego osobnika. Są stada które wypędzają inne zwierzę swojego gatunku zostawiając je na śmierć np. albinosy, lub lwy które przegrały walkę o dominacje w stadzie. U nas nie pasujesz do "stada" gdy np. nie uznajesz religii islamskiej! jesteś wtedy takim albinosem który nie pasuję do stada i ścinają ci łeb

Trafiłeś kulą w płot, zwierzęta mogą wyganiać albinosów ze stada(poniekąd skazując je na śmierć, to prawda) by ograniczyć rozprzestrzenianie się "złych" genów w stadzie. Religie monoteistyczne to wymysł ludzi, choć trzeba przyznać rację, natura nie jest humanistyczna i zawsze większe szanse mają Ci, którzy są po prostu silniejsi...
Aras666 napisał/a:

złodziejstwo - złodzieje chociażby jajek. Są węże które kradną jajka i już ci odpowiadam na "ale one to robią, żeby przetrwać". ludzie też często kradną, aby żyć w tym świecie, niespłacone kredyty, bieda... wszystko rusza do kradzieży, jest to walka o przetrwanie, lub tak jak pisałem wyżej o wyższy poziom w społeczeństwie (masz kasę to masz samochód, willę, imprezujesz i wszystkie laski są twoje) :)

Dobrze, ale węże nie kradną jajek swojemu własnemu gatunkowi ;-)
Aras666 napisał/a:

zazdrość - opisywałem zazdrość u psów, gdy pojawia się dziecko :)

Pies nie zrobi niczego, czego się nie nauczył...od nas, poza tym nie sądzisz, że to trochę inna forma zazdrości niż: "on ma więcej, niech mu zdechnie żona pieprzonemu skurwysynowi." i jeszcze jedno, gdy masz pieniądze - fakt, imprezujesz, masz samochód, willę i pełno fałszywych dup robiących Ci laski na każdym kroku w nadziei, że obdarzysz je przychylnym spojrzeniem i pieniędzmi. Szczęśliwy ? Ja bym chyba rzygał na widok własnego odbicia w lustrze, no ale może są ludzie tak przesiąknięci kulturą dominacyjną, że taki fałsz i obłuda im pasuje. Hipotetyczna sytuacja, nagle ten "bogacz" traci pieniądze, nie ma nic....czy TERAZ ktoś mu pomoże ? Dalej będą kobiety ? Przyjaciele ? Whisky i kokaina z kumplami ? Pomyśl.
 
 
Aras666  
Po co tyle piszesz ?
Always look on the bright side of life! :)


Dołączył: 18 Sty 2009
Posty: 1783
Skąd: Z nikąd
Wysłany: Pon 04 Sty, 2010   

Simon napisał/a:
Może z wojną się rozpędziłem, niech będzie, walki stad są naturalne, z taką różnicą, że walki stad nie powodują katastrof klimatycznych i nie zaburzają tak bardzo naturalnego stanu rzeczy, jednak w żadnej stadnej walce nie zginęło 2mln osobników danego gatunku.


u nas ginie po 2 miliony osobników, bo stada są większe ;) i nie wiem co maja katastrofy klimatyczne do wojen :]

Simon napisał/a:
poza tym zabijają inny gatunek, młode wilki nie polują na inne wilki


może nie... ale są gatunki m.in. pająków i węży które zabijają, a nawet zjadają swój gatunek :P jeśli mamy obie cechy mamy ludzi mordujących swój własny gatunek dla zabawy. Aha... młode wilki traktuja to jako zabawę... a owcy po zabiciu nawet nie tkną, tylko zagryzają a następnie mordują następna :) w jedna noc może zniknąć małe stadko 20 owiec

Simon napisał/a:
Trafiłeś kulą w płot, zwierzęta mogą wyganiać albinosów ze stada(poniekąd skazując je na śmierć, to prawda) by ograniczyć rozprzestrzenianie się "złych" genów w stadzie. Religie monoteistyczne to wymysł ludzi, choć trzeba przyznać rację, natura nie jest humanistyczna i zawsze większe szanse mają Ci, którzy są po prostu silniejsi...


tak i przez to, że wymyśliliśmy prawo, i religie, mamy kolejne powodu do egzekucji :)

Simon napisał/a:
Pies nie zrobi niczego, czego się nie nauczył...od nas, poza tym nie sądzisz, że to trochę inna forma zazdrości niż: "on ma więcej, niech mu zdechnie żona pieprzonemu skurwysynowi."


ja swojego psa zazdrości nie uczę :P a takie coś jak "on ma więcej, niech zdechnie żona...", to nie spotkałem się u zwykłych szaraczków, raczej mówi to ktoś co przegrał walkę o awans w pracy, czyli wyższy stopień w hierarchii bla bla bla

Simon napisał/a:
i jeszcze jedno, gdy masz pieniądze - fakt, imprezujesz, masz samochód, willę i pełno fałszywych dup robiących Ci laski na każdym kroku w nadziei, że obdarzysz je przychylnym spojrzeniem i pieniędzmi. Szczęśliwy ? Ja bym chyba rzygał na widok własnego odbicia w lustrze, no ale może są ludzie tak przesiąknięci kulturą dominacyjną, że taki fałsz i obłuda im pasuje. Hipotetyczna sytuacja, nagle ten "bogacz" traci pieniądze, nie ma nic....czy TERAZ ktoś mu pomoże ? Dalej będą kobiety ? Przyjaciele ? Whisky i kokaina z kumplami ? Pomyśl.


każdy ma inny sposób na szczęście drogi Simonie, ci by się nie podobało, ale bądź co bądź... dla bogatego fiuta jesteś, tak jak ja i każdy inny co mu laski nie robi, nikim, pełzającym robakiem :) i o to co niektórym chodzi :)
 
 
Simon  
Typowy spamer


Dołączył: 25 Lut 2009
Posty: 1106
Skąd: Katowice
Wysłany: Pon 04 Sty, 2010   

Aras666 napisał/a:

u nas ginie po 2 miliony osobników, bo stada są większe ;) i nie wiem co maja katastrofy klimatyczne do wojen :]

Mamy broń, również biologiczną, nuklearną, nie powiesz mi, że pozostaje to bez wpływu na środowisko.
Aras666 napisał/a:

może nie... ale są gatunki m.in. pająków i węży które zabijają, a nawet zjadają swój gatunek :P jeśli mamy obie cechy mamy ludzi mordujących swój własny gatunek dla zabawy. Aha... młode wilki traktuja to jako zabawę... a owcy po zabiciu nawet nie tkną, tylko zagryzają a następnie mordują następna :) w jedna noc może zniknąć małe stadko 20 owiec

Zjadają swój gatunek w jakimś celu np. żeby mieć energię na wychowanie dzieci(pająki) Nie ma zabijania dla zabawy - innych gatunków owszem, ale nie swoich(choć też nie do końca dla zabawy - bardziej dla treningu) - popatrz na to ze strony ewolucji, jaki byłby sens zabijania swojej własnej rasy ? Przecież to obniża szansę na rozprzestrzenianie się twoich własnych genów.

Aras666 napisał/a:

tak i przez to, że wymyśliliśmy prawo, i religie, mamy kolejne powodu do egzekucji :)

aaa, czyli jednak WYMYŚLILIŚMY!!! My, ludzie, nie zwierzęta!!



Aras666 napisał/a:

ja swojego psa zazdrości nie uczę :P a takie coś jak "on ma więcej, niech zdechnie żona...", to nie spotkałem się u zwykłych szaraczków, raczej mówi to ktoś co przegrał walkę o awans w pracy, czyli wyższy stopień w hierarchii bla bla bla

Nie musisz go uczyć, sam się nauczy, poza tym zagryzienie dziecka to nie tyle zazdrość, co obawa, że zostanie bez pokarmu i opieki. To nie jest myślenie "on ma lepiej! nienawidzę go", pies po prostu gryzie bo się boi.

Aras666 napisał/a:

każdy ma inny sposób na szczęście drogi Simonie, ci by się nie podobało, ale bądź co bądź... dla bogatego fiuta jesteś, tak jak ja i każdy inny co mu laski nie robi, nikim, pełzającym robakiem :) i o to co niektórym chodzi :)

Trudno się nie zgodzić. Moim zdaniem taka osoba musiała by być mocno zaślepiona, każdy człowiek w którym jeszcze chociaż tli się pierwiastek czegoś dobrego, nie będzie się czuł komfortowo w takiej sytuacji, zresztą ile gwiazd, milionerów etc. wpada w nałogi, narkotyki, toksyczne związki, jak myślisz, dlaczego ? Jeszcze inni mają manie powiększania ilości zer na koncie, goniąc za mirażem nie przytłacza ich tak bardzo bezsens tego co robią.
 
 
Aras666  
Po co tyle piszesz ?
Always look on the bright side of life! :)


Dołączył: 18 Sty 2009
Posty: 1783
Skąd: Z nikąd
Wysłany: Pon 04 Sty, 2010   

Simon napisał/a:

Aras666 napisał/a:

tak i przez to, że wymyśliliśmy prawo, i religie, mamy kolejne powodu do egzekucji :)

aaa, czyli jednak WYMYŚLILIŚMY!!! My, ludzie, nie zwierzęta!!


Simon czytaj co piszę wcześniej... nie mówię, że jesteśmy bezmyślni, nie myślimy w ogóle, albo jak każde zwierzę. Po prostu piszę, że jest to eliminacja ze stada, i czy to wymyśliliśmy dzięki naszym szarym komórka czy nie, jest to naszym instynktem, proste rozumowanie: nie pasujemy = giniemy

Więcej nie będę pisał, przedstawiłem swoje argumenty, mówiące, że jesteśmy źli przytocze jeszcze jeden cytat Simona

Simon napisał/a:
Mamy broń, również biologiczną, nuklearną, nie powiesz mi, że pozostaje to bez wpływu na środowisko.


niszczymy środowisko i całą resztę i sądzę, że po to właśnie jesteśmy. Mamy zniszczyć życie na ziemi i przy okazji samych siebie, żeby wszystko zaczęło się od początku :)
 
 
Simon  
Typowy spamer


Dołączył: 25 Lut 2009
Posty: 1106
Skąd: Katowice
Wysłany: Pon 04 Sty, 2010   

No to tutaj się zgadzamy, może nie co do tego, że do tego jesteśmy, ale człowiek STAŁ SIĘ wirusem - a nie był. Kiedyś nie.
No i stada eliminują osobniki które są w jakiś sposób upośledzone(brak melaniny to jednak w jakiś sposób upośledzenie, choćby dlatego, że jesteśmy bardziej podatki na słońce i jego szkodliwe działanie) My potrafimy eliminować ludzi tylko dlatego, że mają inne poglądy.
 
 
pawel274  
Forumowy prawiczek

Wiek: 36
Dołączył: 12 Lut 2010
Posty: 3
Skąd: Warszawa
Wysłany: Pią 12 Lut, 2010   

Człowiek stał się wirusem? sorry ale czy nie robimy tego do czego stworzyła nas Natura/Bóg, do ekspansji własnego gatunku? Mamy natomiast taką przewagę nad zwierzętami że zdajemy sobie sprawę z własnego postępowania i jego skutków na otaczający nas świat. Możemy postrzegać nie tylko to co korzystne dla nas ale też tzw. wyższe dobro.
 
 
FeSTeR  
Po co tyle piszesz ?
Thrash'em All


Wiek: 38
Dołączył: 21 Mar 2009
Posty: 1765
Skąd: Nakło nad Notecią
Wysłany: Pią 12 Lut, 2010   

pawel274 napisał/a:
Człowiek stał się wirusem?
bardziej pasożytem
pawel274 napisał/a:
Mamy natomiast taką przewagę nad zwierzętami

człowiek tez zwierze
pawel274 napisał/a:
że zdajemy sobie sprawę z własnego postępowania i jego skutków na otaczający nas świat.

Dopiero ostatnio. jakos tak 100 czy 50 lat temu nikt nie przejmował sie ekologią, przyrostem naturalnym i innymi szkodliwymi działaniami człowieka. teraz dopiero to dostrzegamy jak zaczyna sie robic za pozno. i to tez tak nie do konca. dlaczego zaczynamy badac alternatywne "paliwa". bo zdalismy sobie sprawe ze ropa kiedys sie skonczy i nie bedzie juz jezdzenia, latania w te i wewte.
 
 
FeSTeR  
Po co tyle piszesz ?
Thrash'em All


Wiek: 38
Dołączył: 21 Mar 2009
Posty: 1765
Skąd: Nakło nad Notecią
Wysłany: Pią 12 Lut, 2010   

batman napisał/a:
Nie jesteśmy ani źli ani dobrzy bo dobra i zła nie ma
czy ja wiem czy nie ma czy jest. moim zdaniem jest. tylko ze kazdy człowiek ma różne definicje.

PWN napisał/a:
dobro, gr. agathón, łac. bonum, to, co pożądane przez wszystkich, czemu można przypisać wartość pozytywną, a zarazem, co samo jest wartością; w metafizyce jedna z transcendentalnych własności bytu; w etyce własność przysługująca czynom woli (I. Kant), środkom działania (d. względne) i jego celom; te ostatnie występują często pod postacią summum bonum (d. najwyższego); w aksjologii synonim wartości.


PWN napisał/a:
zło, filoz. to, co niepożądane, co nie powinno istnieć; przeciwieństwo dobra; natura i pochodzenie z. stanowi jedną z największych zagadek filoz.; wg niektórych (utożsamiających istnienie z dobrem) z. nie istnieje (Plotyn), jest „brakiem dobra” (św. Augustyn); wg innych z. istnieje realnie i jest związane albo z bytem świata (z. metafizyczne — A. Schopenhauer), albo stanowi skutek ludzkiego działania lub negatywnych sądów o wartościach (I. Kant).
 
 
pawel274  
Forumowy prawiczek

Wiek: 36
Dołączył: 12 Lut 2010
Posty: 3
Skąd: Warszawa
Wysłany: Pią 12 Lut, 2010   

może raczej nie chodzi o to że zła nie ma ale o to że nie ma go jeśli go nie postrzegamy. Przyjmijmy np. że naziści wygrywają wojnę, wtedy dla przeciętnego Hansa eksterminacja różnych mniejszości była by o wiele mniej zła a być może nawet była by czymś dobrym i potrzebnym. Taka sama zasada dotyczy dobra.
 
 
FeSTeR  
Po co tyle piszesz ?
Thrash'em All


Wiek: 38
Dołączył: 21 Mar 2009
Posty: 1765
Skąd: Nakło nad Notecią
Wysłany: Sob 13 Lut, 2010   

no dla mnie czyms dobrym jest zabijanie ludzi za to ze oni dopuscili sie popełnienia zabójstwa(pisałem o tym w temacie o karze smierci). Czy to oznacza ze jestem zły? mysle ze nie...
 
 
Simon  
Typowy spamer


Dołączył: 25 Lut 2009
Posty: 1106
Skąd: Katowice
Wysłany: Sob 13 Lut, 2010   

Dobro/zło to faktycznie subiektywna sprawa, ale jednak jest parę wartości uniwersalnych wyznawanych przez większość ludzi(nie liczę tu ekstremistów, ale myślę 90% ludzkości zmieści się w tych kryteriach). No sami na to popatrzcie - chyba wszyscy zdają sobie sprawę, że jak nie będą się nawzajem zabijać i gwałcić swoje kobiety to będzie im się lepiej żyło, prawda ?
 
 
FeSTeR  
Po co tyle piszesz ?
Thrash'em All


Wiek: 38
Dołączył: 21 Mar 2009
Posty: 1765
Skąd: Nakło nad Notecią
Wysłany: Sob 13 Lut, 2010   

batman napisał/a:
Inna sprawa dlaczego chcesz ich zabijać skoro nawet to dla Ciebie nic złego?
Oko za oko. Stara dobra forma sądownictwa. skoro oni sobie z tego nic nie robią to ja tym bardziej.
Simon napisał/a:
chyba wszyscy zdają sobie sprawę, że jak nie będą się nawzajem zabijać i gwałcić swoje kobiety to będzie im się lepiej żyło, prawda ?
prawda
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group