Tak było
I POL'AND'ROCK FESTIVAL JUZ ZA

(XXIV PRZYSTANEK WOODSTOCK)
sitemap
Poprzedni temat «» Następny temat
Sciąganie plików z internetu - piractwo czy ??? no właśnie..
Autor Wiadomość
PianA  
Moderator
chlap chlap


Wiek: 40
Dołączył: 11 Kwi 2008
Posty: 666
Skąd: gliwice
Wysłany: Pon 26 Paź, 2009   Sciąganie plików z internetu - piractwo czy ??? no właśnie..

Od wielkiego halo z płytą Kultu zaczęła się wielka debata na temat piractwa internetowego. jakie jest wasze zdanie??

Moje zdanie na ten tema jest takie. Gówno mnie obchodzi kim mnie nazwie Kazik czy inny artysta jeżeli ściągnę jego album z internetu. Idę na koncert jeden drugi i czwarty i wydaje kasę na tego biednego artystę żeby go posłuchać na żywo. Tak czy siak on dostaje kasę z tego. Niestety Polscy artyści jeszcze nie dojrzeli do tego że płyty jako krążki CD są praktycznie dla tych którzy muszą mieć coś na półce. powiedzcie mi kiedy ostatni raz widzieliście kogoś z odtwarzaczem CD?? no właśnie. Moje zdanie jest takie jak Tymona Tymańskiego - "Wszyscy artysci jak byli młodzi to piracili na potęge przegrywali kasety czy taśmy szpulowe i korzystali z dobrodziejstw muzyki dzięki czemu teraz grają to co grają. A teraz jacy to oni są okradani" Moim zdaniem wielkość zespołów nie liczy się od sprzedaży płyt lecz od tego ile osób na koncert pójdzie.
 
 
 
Jumbo  
Fuck Yeah!


Wiek: 36
Dołączył: 06 Sie 2008
Posty: 1339
Skąd: Stettin
Wysłany: Pon 26 Paź, 2009   

No hmmm... gdyby było mnie stać to miałbym same oryginalne płyty, nie ściągałbym z netu bla bla, albo gdyby były one po prostu tańsze. Generalnie tu się jednej i drugiej stronie rozbija o pieniądze. Oni że tracą przez to a nas po prostu nie stać i taka jest prawda. Zgodzę się z Pianą jeżeli chodzi o koncerty. Tak samo jest z książkami, też jakby były trochę tańsze, to bym nie pożyczał tylko miał je na półce :)
 
 
 
FeSTeR  
Po co tyle piszesz ?
Thrash'em All


Wiek: 38
Dołączył: 21 Mar 2009
Posty: 1765
Skąd: Nakło nad Notecią
Wysłany: Pon 26 Paź, 2009   

kiedys widzialem taki obrazek odwołujacy sie do tego ze piractwo niweluje zanieczyszczenie srodowiska. mianowicie kupujac oryginalna plyte wydajemy troche kasy. plta po jakims czasie zepsuje sie i wyrzucamy ja na smietnik lub byle gdzie. takczy siak rozkłada sie ok. 500 lat. sciagajac dane z netu pozniej poprostu wrzucamy je do windosowskiego kosza :-) a tak na serio: plyty niestety nadal sa za drogie. niektore przypadki sa tylko ze wychodzi tanio. No. ostatnia plyta Huntera to koszt 30zł z bonusami. takie cos to rozumiem. ale kurwa mac wydac 120 zeta na takie np. Call of Duty, ktore "przechodzi sie" w 6 h to przegiecie. prawda jest taka ze wielu producentow gier, filmow, muzyki wydaja swoje produkty dla kasy. i niczego wiecej. nie maja zadnej wartosci tzw. wyzszej. mam pare oryginalnych filmow, muzyki, gier. ale tylko takich jakie uznaje za "legende" i wstyd ich nie miec oryginalnych. a takich rzeczy to niestety jest malo. wiec smialo sciagam muzyke, gry, filmy z netu. jestem "przestepca".
 
 
zlamas  
Rozkręca sie


Wiek: 35
Dołączył: 20 Maj 2009
Posty: 109
Skąd: Zabrze
Wysłany: Pon 26 Paź, 2009   

Prawnicy mówią, że w Polskim prawie ściąganie to ani nie kradzież, ani piractwo. Kradzież i piractwo jest wtedy, kiedy na tym zarabiasz albo rozprowadzasz.
Kazik zrobił halo nie wiadomo po co. Ci co chcą i tak kupią, zrezygnują z czegoś na rzecz płyty. Koncerty też swoje kosztują. Zarabiają na wywiadach. Praktycznie na wszystkim. Ale nadal im kurwa mało!
Była mowa o książkach. Mimo ceny, są takie, które chcę mieć na półce i rezygnuję z paru rzeczy i jest. A resztę wypożyczam.
 
 
andrew255  
Rozkręca sie

Wiek: 31
Dołączył: 15 Lip 2009
Posty: 125
Skąd: Sulęcin
Wysłany: Pon 26 Paź, 2009   

Dlatego podoba mi się pomysł z iTunes (czy jakoś tak). W dzisiejszych czasach mało się słucha muzyki na cd, powszechne są iPody, mp3,4 itp, itd. Nie wiem na jakiej zasadzie dokładnie działa iTunes, ale myślę, że po prostu płacisz za pobranie utworu. Czyli wilk syty i owca cała ;] czy jak to tam szło...
 
 
 
Aras666  
Po co tyle piszesz ?
Always look on the bright side of life! :)


Dołączył: 18 Sty 2009
Posty: 1783
Skąd: Z nikąd
Wysłany: Pon 26 Paź, 2009   

ja ściągam bo mnie po prostu nie stać, no niestety, takie są realia moje :)

a może mi ktoś przybliżyć tą historię z Kazikiem o której tutaj wspominacie? bo pierwsze słyszę :)
 
 
zlamas  
Rozkręca sie


Wiek: 35
Dołączył: 20 Maj 2009
Posty: 109
Skąd: Zabrze
Wysłany: Pon 26 Paź, 2009   

http://www.emetro.pl/emet...dukowac_od.html
 
 
Aras666  
Po co tyle piszesz ?
Always look on the bright side of life! :)


Dołączył: 18 Sty 2009
Posty: 1783
Skąd: Z nikąd
Wysłany: Pon 26 Paź, 2009   

nigdy nie lubiłem Kazika. Jest znany i w ogóle, ale zachowuję się jakby był najlepszy na świecie ;]

Poza tym, dobrze Nergal powiedział "ściągam, podoba mi się, kupuję" ;]
 
 
KACZMAR  
Lubi pieprzyć
Ten obcy


Wiek: 38
Dołączył: 05 Sie 2008
Posty: 462
Skąd: Kalisz
Wysłany: Pon 26 Paź, 2009   

A ja co jakiś czas sobie zapodaje jakiegoś oryginała do kolekcji. Miło się patrzy na półke, na której stoji cała dyskografia ulubionej kapeli. Pozatym takie oryginały można też uznać jako inwestycje na przyszłość.

Ktoś tam wyżej żali się, że COD kosztuje 120 pln. Tylko niech pomysli kto zapłaci tym ludziom, którzy spedzają tysiace godzin przy tworzeniu gry.
 
 
dezaprobator  
Stara Gwardia

Wiek: 39
Dołączył: 08 Kwi 2008
Posty: 1832
Skąd: Sosnowiec
Wysłany: Pon 26 Paź, 2009   

zlamas napisał/a:
Ktoś tam wyżej żali się, że COD kosztuje 120 pln. Tylko niech pomysli kto zapłaci tym ludziom, którzy spedzają tysiace godzin przy tworzeniu gry.

No tutaj akurat masz rację, firmy wydające gry zarabiają praktycznie jedynie na samej grze. Nie dają koncertów :) Mnóstwo pracy kosztuje stworzenie gry. Taka nowa gra to powiedzmy 30 bardzo dobrej albo światowej klasy programistów pracuje przez rok. jest to nieporównywalne z chwilami spędzonymi w studio.
 
 
 
Dahomej  
Administrator
vel.Grześ


Wiek: 35
Dołączył: 05 Sie 2008
Posty: 1895
Skąd: Rio/Wrocław
Wysłany: Wto 27 Paź, 2009   

PianA napisał/a:
"Wszyscy artysci jak byli młodzi to piracili na potęge przegrywali kasety czy taśmy szpulowe i korzystali z dobrodziejstw muzyki dzięki czemu teraz grają to co grają. A teraz jacy to oni są okradani"



Tak było, jednak dość duży wpływ na taki stan rzeczy miały czasy, w jakich owi artyści żyli. Inaczej zdobyć nagrań nie można było, albo było to cholernie ciężkie, więc przegrywano kasety, nagrywano audycje radiowe. Teraz jest inaczej. Płyty są szeroko dostępne, większych problemów z ich kupnem nie ma.

Jeśli się rozchodzi o ceny, to generalnie jak naj polskie zarobki 30 zł to jednak spory wydatek, jak za jedną płytę. W sumie się zastanawiam, czy ceny płyt mogą zejść niżej, jeżeli chcemy dostać krążek z bardzo dobrą jakością nagrań..

Sam od jakiegoś czasu kontynuuję akcję "wspieramy polski przemysł fonogragiczny" :-P i kupuje raz w miesiącu jakąś płytkę oryginalną. Już jakaś tam malutka kolekcja jest. :-)
 
 
FeSTeR  
Po co tyle piszesz ?
Thrash'em All


Wiek: 38
Dołączył: 21 Mar 2009
Posty: 1765
Skąd: Nakło nad Notecią
Wysłany: Wto 27 Paź, 2009   

Dezaprobator napisał/a:
Mnóstwo pracy kosztuje stworzenie gry. Taka nowa gra to powiedzmy 30 bardzo dobrej albo światowej klasy programistów pracuje przez rok. jest to nieporównywalne z chwilami spędzonymi w studio
no ok rozumiem to. ale skoro tych 30 programistow pracuje ciezko caly rok to niech zrobia cos na czym mozna sie skupic dłuzej niż jeden dzien.
 
 
KACZMAR  
Lubi pieprzyć
Ten obcy


Wiek: 38
Dołączył: 05 Sie 2008
Posty: 462
Skąd: Kalisz
Wysłany: Wto 27 Paź, 2009   

FeSTeR napisał/a:
..ale skoro tych 30 programistow pracuje ciezko caly rok to niech zrobia cos na czym mozna sie skupic dłuzej niż jeden dzien.


Przestań używać kodów to zabawy starczy na dłużej :-P


Wracając do sprawy CD, to przy takiej masowej produkcji płyty powinny być za kilka złotych, jak nie za symboliczną złotówke. Kupe kasy pewnie ZAIKS kosi i inni pie*doleni pseudomenadzerowie, kreatorzy wizerunku i inne tego typu badziejstwa.
 
 
dezaprobator  
Stara Gwardia

Wiek: 39
Dołączył: 08 Kwi 2008
Posty: 1832
Skąd: Sosnowiec
Wysłany: Wto 27 Paź, 2009   

FeSTeR napisał/a:
no ok rozumiem to. ale skoro tych 30 programistow pracuje ciezko caly rok to niech zrobia cos na czym mozna sie skupic dłuzej niż jeden dzien.

Aby gra była dłuższa musi pracować więcej programistów lub dłużej i koło się zamyka.
 
 
 
harry  
ShoutBox
no przychódź.


Wiek: 37
Dołączył: 17 Sie 2008
Posty: 785
Skąd: Trzebiel wieś
Wysłany: Pią 30 Paź, 2009   

KACZMAR napisał/a:
Kupe kasy pewnie ZAIKS kosi


no i tu jest pies pogrzebany.

Stowarzyszenie Autorów ZAiKS – polska organizacja zbiorowego zarządzania prawami autorskimi twórców.

Działając zgodnie z Ustawą o Prawie Autorskim Stowarzyszenie Autorów ZAiKS pobiera opłaty także w imieniu twórców niezrzeszonych, którzy mają prawo do odebrania tantiem, jednak nie później niż 5 lat po publikacji, gdyż wtedy zostają one uznane za tzw "tantiemy puste" i rozdzielone między członków ZAiKS. Stowarzyszenie utworzyło Agencję Autorską, która zajmuje się reprezentowaniem artystów za granicami Polski.

kiedys czytalem artykul ze zaiks dostal iles tam milionow kary za przyczynianie sie do rozpowszechniania piractwa w Polsce poprzez nakladanie zbyt wysokich oplat na cene plyty.

swoja droga:

Według Gazety Wyborczej z maja 2008, ZAiKS zalega do 300 milionów zł podatku VAT, a organizacji grozi bankructwo. [4]

Jak pisze serwis Polska.pl w artykule "Fiskus pobrał pieniądze z kont ZAiKS"[5], "urząd skarbowy pobrał z kont Stowarzyszenia Autorów ZAiKS 96 mln złotych zaległego podatku VAT za rok 2005 (...). Zdaniem fiskusa organizacja powinna płacić podatek od towarów i usług od 2004 roku. Stanowisko urzędu poparła niedawno Dyrekcja Generalna Podatków i Unii Celnej Komisji Europejskiej".

ZAiKS zaskarżył decyzję organów podatkowych do sądu administracyjnego. Rozprawa w tej sprawie miała odbyć się 27 maja 2009 r., na wniosek pełnomocników ZAiKSu została jednak odroczona.[6]

czyli jest szansa ze zaiks kiedys upadnie. :) moze wtedy plyty beda tansze.
czytalem kiedys ze czasem zaiks sciaga nawet i 20 zl z jednej plyty.
i wiadomo tez dlaczego wisniewskiemu nie udalo sie wydac plyty ktora miala kosztowac 5zl
 
 
 
KACZMAR  
Lubi pieprzyć
Ten obcy


Wiek: 38
Dołączył: 05 Sie 2008
Posty: 462
Skąd: Kalisz
Wysłany: Pią 30 Paź, 2009   

Apropo tematu to:

TVN24 napisał/a:
Autor cyklu powieści o wiedźminie Geralcie krytycznie wypowiada się o cenie, jaką przychodzi płacić za legalne płyty CD z muzyką. Andrzej Sapkowski twierdzi, że ściąganie plików MP3 z Internetu, chociaż "mało chwalebne", jest w pewnym stopniu uzasadnione.

Sapkowski spotkał się z czytelnikami i fanami swojej twórczości w warszawskim Traffic Clubie w środę, 28 października. Okazją do spotkania było wydanie powieści "Narrenturm" w formie audiobooka oraz premiera najnowszej książki pisarza zatytułowanej "Żmija".
Jak relacjonuje serwis tvn24.pl, A. Sapkowski poproszony o komentarz w sprawie piractwa internetowego, miał odpowiedzieć: "Gdyby ktoś arbitralnie ustalił cenę bochenka chleba na przykład na 65 złotych, to pewnie wszyscy byśmy kradli, ja też, bo to stanowczo za dużo. Podobnie jest z płytami z muzyką, które nie powinny kosztować więcej niż 15 złotych. Wynika to z kalkulacji kosztów nagrania, produkcji, praw autorskich. Cała reszta z 50 złotych, które płacimy za przeciętną płytę, to czysty zarobek nadmiernie chciwych koncernów muzycznych."

"Narzekanie na internetowe piractwo przypomina obrażanie się na fakt, że pada deszcz, bo złodziejstwo zawsze było i będzie" - uważa pisarz.


A tak w ogóle to słuchał już ktoś "Narrenturm"??
 
 
FeSTeR  
Po co tyle piszesz ?
Thrash'em All


Wiek: 38
Dołączył: 21 Mar 2009
Posty: 1765
Skąd: Nakło nad Notecią
Wysłany: Sob 31 Paź, 2009   

dobrze to Sapkowski określił. chwała mu za to
 
 
BTK  
Rozkręca sie
DegustatoR


Wiek: 32
Dołączył: 06 Kwi 2009
Posty: 101
Skąd: Zwoleń
Wysłany: Sob 31 Paź, 2009   

KACZMAR napisał/a:
A tak w ogóle to słuchał już ktoś "Narrenturm"??

Ja czytałem.
 
 
 
FeSTeR  
Po co tyle piszesz ?
Thrash'em All


Wiek: 38
Dołączył: 21 Mar 2009
Posty: 1765
Skąd: Nakło nad Notecią
Wysłany: Wto 03 Lis, 2009   

http://www.chip.pl/news/i...-przez-internet a co wy na to?
 
 
Kredka  
Rozkręca sie
Die in Hell!


Wiek: 32
Dołączyła: 20 Lip 2009
Posty: 191
Skąd: Bytom
Wysłany: Wto 03 Lis, 2009   

ja na to tyle że pewnie ogrom ludzi będzie na tym siedział i pewnie będą przeciążenia jak kiedyś na nk jak będę słabe serwery :P. po za tym nienawidzę reklam, więc to nie dla mnie. wydaje mi się że wolę sobie odpuścić film i poczekać aż będzie w gazecie czy ktoś mi podrzuci jak będzie miał czy coś :P.
 
 
 
KACZMAR  
Lubi pieprzyć
Ten obcy


Wiek: 38
Dołączył: 05 Sie 2008
Posty: 462
Skąd: Kalisz
Wysłany: Wto 03 Lis, 2009   

hmmm reklamy, jeśli to będzi na zasadzie youtuba to plusem bedzie to, że po zbuforowaniu filmu reklame bedzie mozna przeszkoczyc.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group